Moja Praha

      „Jeszcze dzisiaj, co noc, o piątej, czarno ubrany Franz Kafka w meloniku wraca na ulicę Celetną do swojego domu. Jeszcze dzisiaj, co noc, Jaroslav Hašek obwieszcza w jakiejś knajpie towarzyszom hulanki, że radykalizm jest szkodliwy i że zdrowy postęp można osiągnąć tylko przez posłuszeństwo (…). Jeszcze dzisiaj co noc o piątej, potężne konie piwowarów wyruszają z magazynów na Smichovie (…). Jeszcze dzisiaj dwóch kulejących żołnierzy z bagnetami na karabinach prowadzi rankiem Józefa Szwejka z Hradczan przez most Karola ku Staremu Miastu a w odwrotnym kierunku jeszcze dziś, nocą, przy świetle księżyca dwóch schludnych, tłustych kabotynów, dwa manekiny rodem z panoptikum, dwa automaty w żakietach i cylindrach prowadzą tym samym mostem Józefa K., na egzekucję , do kamieniołomów na Strahovie (…)”. „Praga nie puszcza. Nie puszcza nas obu. Ma pazury jak mateczka. Trzeba się przystosować albo…”. To słowa Kafki pisane 20 grudnia 1902 roku listu do Oskara Pollaka”.

Tak pisze w swoim eseju „Praga magiczna” Angelo Maria Ripellino. Taka jest też Moja Praga. Magiczna, bardzo magiczna. Inna o każdej porze dnia czy roku. Pomimo kilkudziesięciu wizyt, ciągle nieodkryta, ciągle poznawana na nowo i od początku. Miasto, które nie daje o sobie zapomnieć i do którego już się tęskni, zanim się z niego wyjedzie. Miasto skarbów secesji i kubizmu, miasto Jana Palacha i muzyki Marty Kubišovej i Tomáša Klusa.


Praga to najpiękniejsze miasto jakie widziałem.

Chcę pisać o wyjątkowości tego miasta, wciąż szukać atmosfery, anegdoty, piękna.

Moja miłość do Pragi zaczęła się w 1995 roku wraz z moim pierwszym, służbowym wyjazdem i nadal trwa. I trwać będzie, bo jak śpiewa Tomáš Klus „přes všechny pochyby život je krásný” – mimo wszelkich wątpliwości życie jest piękne 🙂

Waldek

2 myśli do „Moja Praha”

  1. Praha jest wspaniałym miastem. Byłem i będę.
    Dawaj coś ekstra! Jakieś fajne miejsca. Chętnie odwiedzę!

    Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *